SLOVENŠČINA
DZ SLJ, STR: 25
Učni listi – vprašanja za ustne in pisne odgovore s strani 24 in 25.
1. Katere
ptice so ptice selivke?
2. Poimenuj
najbolj znane ptice selivke.
3. Kako
se obnašajo, ko se dnevi krajšajo in noči daljšajo?
4. S čim
se hranijo ptice selivke?
5. Zakaj
odletijo v toplejše kraje?
1. Kam
uvrščamo bele štorklje?
2. Zakaj
se selijo v Afriko?
3. Kdaj
se selijo v Afriko?
4. Kdaj
se vrnejo nazaj?
5. Kam se
vrnejo?
6. V čem
se vrnitev samcev razlikuje od vrnitve samic?
7. Kje
gnezdijo bele štorklje?
8. Zakaj
nekatere štorklje ostajajo v Sloveniji in se ne selijo v tople kraje?
SPOZNAVANJE OKOLJA
SPOZNAVANJE
OKOLJA
DZMAT, str: 67, samo prva naloga
SPOZNAVANJE OKOLJA |
|
Učni sklop: POMLAD |
Učna enota: SADNO DREVO |
Učni cilji: ·
Učenci opredeljujejo spremembe sadnega drevesa v različnih letnih časih. ·
Prepoznajo in poimenujejo nekatere rastline. ·
Poiščejo razlike in podobnosti med rastlinami. |
|
Učne metode: · verbalno-tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično
delo, branje, pisanje, opazovanje · demonstrativno-ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracija · eksperimentalna – eksperimentiranje · izkustveno učenje – igra, praktično delo |
Učne oblike: ·
frontalna ·
individualna ·
skupinska ·
delo v dvojicah |
Učni pripomočki: SDZ/67, U/59, cvetoče
vejice sadnih dreves, listki z napisanimi opravili sadjarja |
|
POTEK UČNE URE |
|
·
U, str. 59 Vodimo pogovor, npr.: Sadno drevo jeseni Opišite drevo. Ali na vseh drevesih plodovi dozorijo istočasno? Ali so vsi plodovi na drevesu povsem enaki? V čem
se razlikujejo? Kako shranjujemo plodove sadnih dreves? Sadno drevo pozimi Opišite drevo. Kaj pomeni, da sadno drevo pozimi počiva? Ali ima drevo liste, cvetove, plodove? Sadno drevo spomladi Opišite drevo. Kakšne barve so cvetovi na drevesu? Kako se to drevo imenuje? Kako veste? - Učenci predvidevajo, kakšno bo drevo poleti. Sadno drevo poleti Opišite drevo. Iz česa so se razvili sadeži? Kakšne sadeže poznamo? Kaj pomeni, da so sadeži še nezreli? - Učenci preberejo besedilo na drugi pasici. Kako imenujemo osebo, ki skrbi za sadovnjak? Kaj
dela? ·
Igra: pantomima – opravila v sadovnjaku Šest učencev pokličemo k tabli. Vsak dobi svoj
listek z opravilom v sadovnjaku. S pantomimo prikažejo delo sadjarja.
Prikažejo npr. škropljenje, obrezovanje, okopavanje. Ostali ugotovijo, katero delo in katera orodja so
sošolci prikazali. Vodimo pogovor: Zakaj sadjarji obrezujejo, okopavajo, gnojijo? Zakaj sadjari pogosto škropijo drevje? Za koga je to pogosto usodno? Opomba: Učence opozorimo na
škodljivost pesticidov, herbicidov in posledice za nekatere živali. Opozorimo na nujnost umivanja
sadežev, preden jih zaužijemo. · Cvetoča vejica sadnega
drevesa - Ogledamo si cvetoče
vejice sadnih dreves, ki smo jih nabrali na opazovalnem sprehodu. Učenci primerjajo cvetove, veje, liste. Če je v
okolici šole sadovnjak oz. sadno drevo, je primerneje, da si ogledamo cvetoče
sadno drevo v naravi. Vodimo pogovor, npr.: Kaj je značilno za sadovnjak? Naštejte sadna drevesa in
njihove plodove. Kaj se dogaja s sadnimi drevesi
spomladi? Zakaj cvetijo? - Ogledamo si cvetočo vejico. Ali drevesa cvetijo, preden
povsem razvijejo liste? Zakaj listi v času cvetenja še
niso povsem razviti? (Lažje opraševanje in boljša vidnost cvetov.) Koliko časa cvetijo drevesa?
Čemu? Kdo oprašuje cvetove dreves? Zakaj je pomembno opraševanje? - Ogledamo si fotografije različnih sadnih dreves. Ali so vsi cvetovi sadnih
dreves enakih barv? Aktivna
naloga Preberemo navodilo in učence spodbudimo, naj
nalogo opravijo, ko bodo imeli priložnost. · SDZ, str. 67 1. naloga Učenci samostojno preberejo navodila in rešijo nalogo. Skupaj preverimo rešitve. |
MATEMATIKA
DZMAT str: 48
·
Merjenje
dolžine z nestandardno (relativno) mersko enoto
Učenci naj ocenijo, koliko pedi je visoka miza. Nato izmerijo višino
mize s pedmi. Primerjajo oceno in meritev.
- Podlaket
Izberite si predmet, ki ga boste merili z NESTANDARDNO MERSKO ENOTO.
Najprej bodo ocenili, koliko podlakti je dolga tabla, in v preglednico
vpisali število podlakti. Nato bodo dolžino table izmerili in v preglednico
vpisali število podlakti.
|
ŠTEVILO PODLAKTI
|
|
UČENCI, UČITELJICA |
OCENA
|
MERITEV
|
JAZ |
|
|
SOŠOLEC |
|
|
SOŠOLKA |
|
|
UČITELJICA |
|
|
Izvedemo dejavnost. Primerjamo ocene in meritve. Učenci pojasnijo, zakaj
nismo vsi namerili enako.
Ugotovitev: Povzamemo: Meritve so
različne zato, ker nismo merili z enako dolgimi podlaktmi.
· SDZ 2, str. 48
1. naloga
Učenci preberejo
navodilo in si ogledajo nalogo. Povejo, kako bodo nalogo rešili. Opozorimo jih,
da morajo vrednost najprej oceniti, šele nato izmeriti.
Spremljamo delo učencev
in po potrebi pomagamo.
Samostojno rešujejo nalogo.
Preberejo navodilo na svetli pasici.
Pregledamo rešitve.
2. naloga
Učenci nalogo rešijo v parih.
Poročajo pred razredom.
DN: RAČUNI, PREPIŠI RAČUNE V KARO ZVEZEK
78 + 2 =
21 + 9 =
46 + 4 =
94 + 4 =
52 + 5 =
40 + 7 =
61 + 7 =
86 + 3 =
54 + 0 =
Ni komentarjev:
Objavite komentar