Ponedeljek, 11. 10. 2021
SLOVENŠČINA
SDZ/1,str: 32 in
33. Romana ali Ana ti bosta namestili film
iz elektronskega učbenika.
·
Ogledate si film na projekciji.
·
Pozorno poslušajo in opazujejo.
·
Predvajate še enkrat.
·
Nato rešujete vprašanja v DZ.
Učni sklop: JESEN |
Učna enota: Z DEDKOM V GOZD – poslušanje,
gledanje neumetnostnega besedila |
Učni cilji: Učenci pozorno
poslušajo, gledajo posneto neumetnostno besedilo. Določajo
okoliščine nastanka besedila in sporočevalčevega namena. Vrednotijo
zanimivost, resničnost, razumljivost in uporabnost besedila ter utemeljujejo
svoje mnenje. Povzamejo
temo in bistvene podatke ter njihovo pomensko povezanost. Izražajo
svoja občutja med poslušanjem, gledanjem. Vrednotijo
svojo zmožnost poslušanja, gledanja in načrtujejo, kako jo bodo izboljšali. |
|
Učne metode: ·
verbalno-tekstualna – razlaga, razgovor, pripovedovanje,
poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje, opazovanje ·
demonstrativno-ilustracijska – prikazovanje oz. demonstracija ·
eksperimentalna – eksperimentiranje ·
izkustveno učenje – igra, praktično delo |
Učne oblike: · frontalna · individualna · skupinska · delo v dvojicah |
Učna pripomočka: SDZ 1/32, 33, posnetek Z dedkom v
gozd |
|
POTEK UČNE
URE |
|
Pregledamo domačo nalogo. Igra:
Pantomima Učence
razdelimo v skupine. Povemo
navodilo: En izmed članov skupine z gibi prikaže gozdno žival. Ostali člani
skupine ugibajo, katero žival prikazuje. Učenci se igrajo igro. ·
Prvo poslušanje, gledanje Pred poslušanjem, gledanjem Napovemo, da
si bomo ogledali posnetek z naslovom Z dedkom v gozd. Vprašamo:
Kaj bo tema posnetka? Kdo bo na posnetku? Kje se bo posnetek dogajal? Kaj
meniš, da se bo zgodilo? Ponovimo
pravila gledanja in poslušanja. Poslušanje,
gledanje Učenci si pozorno ogledajo posnetek. Po
poslušanju, gledanju a)
Učenci ustno vrednotijo
razumljivost, zanimivost in resničnost posnetka, utemeljujejo svoje mnenje. Spodbudimo
učence z vprašanji, npr. Je
besedilo razumljivo? Se vam je
zdelo besedilo težko? Zakaj? Ali je
besedilo zanimivo? Kaj se posebej? Zakaj? Ali je besedilo
resnično? Kako veste? b)
Učenci povedo svoje mnenje o
posnetku in pripovedujejo o svojih izkušnjah, povezanih s tem posnetkom. Spodbudimo
učence z vprašanji, npr. Ste
vedeli, kako se zaščitimo pred klopi in zakaj? Ste
vedeli, da obstaja gozdna kopalnica? Ste že
kdaj opazili na drevesu ščetino divjega prašiča? Ste že
kdaj opazili ležišče katere izmed živali v gozdu? Katere? Kaj vam je
bilo na posnetku najbolj všeč? Koliko
ljudi je nastopalo na posnetku? ·
Drugo poslušanje, gledanje Pred
poslušanjem, gledanjem Preverimo
razumevanje nekaterih besed iz posnetka. Napovemo,
da si bomo ponovno ogledali posnetek. Opozorimo
jih, naj pozorno spremljajo dogajanje v gozdu. Poudarimo,
da bodo po ogledu reševali naloge v delovnem zvezku. Poslušanje
in gledanje Učenci si
pozorno ogledajo posnetek. Po
poslušanju, gledanju c) Učenci
povzamejo temo in bistvene podatke ter njihovo povezanost. Spodbudimo
učence z vprašanji, npr. Kdo je
obiskal Lana? Kaj si je
Lan oblekel in zakaj? Kam sta se
odpravila Maja in Lan? Kdo jih je
čakal v gozdu? Zakaj sta
bila pozna? Kaj je
imel Lan okoli vratu? Kaj jima
je dedek najprej pokazal v gozdu? Katere
gobe so našli v gozdu? Zakaj se
je Maja ustrašila ob besedi lisička? Sta imela
košaro za nabiranje gob s seboj? Kje leži
srna? Kakšno je njihovo ležišče? Kaj je
kaluža? Katere živali jo uporabljajo in zakaj? Katere dve
vrsti dreves sta bili omenjeni na posnetku? Kateri dve
stavbi so našli v gozdu? Čemu je
namenjena opazovalnica in čemu krmišče? Kdaj in s
čim hranijo živali? Zakaj
nastavljajo hrano živalim? d)
Učenci pripovedujejo o svojih
občutjih. Spodbudimo
učence z vprašanji, npr. Kako ste
se počutili, ko ste poslušali in gledali posnetek? Kateri dogodek vam je ostal
najbolj v spominu? Zakaj? · SDZ 1, str. 32, 33 1.−5. naloga Učenci preberejo navodila. Samostojno rešujejo naloge. Učencem
naročimo, da si razlago za oranžno zapisane besede ogledajo v slikovnem
slovarju. Spremljamo delo, po potrebi
pomagamo in svetujemo. Preverimo rešitve. e)
Učenci vrednotijo svojo zmožnost
poslušanja in gledanja in načrtujejo, kako jo bodo izboljšali. Spodbudimo učence z vprašanji, npr. Ste zadovoljni z današnjim
dosežkom pri reševanju nalog po poslušanju, gledanju? Utemeljite odgovor. Pri kateri nalogi ste naredili največ napak? Ali
veste, zakaj ste naredili napake? Pogovorimo se glede na napake, ki so jih naredili pri
posamezni nalogi. Povemo, da: - je 1. naloga zahtevala natančno
gledanje. - je 2. naloga zahtevala natančno
poslušanje in gledanje. - je 3. naloga zahtevala natančno
gledanje in zapomnitev zapovrstja dogajanja na posnetku. - sta 4. in 5. naloga sta zahtevali zapomnitev
podatkov. Kako bi pomanjkljivosti lahko odpravili pri
naslednjem poslušanju, gledanju? |
· Učencem povemo, da bodo iskali besede
za živali (rastline, predmete, osebe …). To bodo
naredili tako, da bodo povedali
žival (rastlino, predmet …) na določen začetni glas takrat,
ko bodo prejeli žogico.
Predstavimo potek igre, npr. Iščemo
žival, ki ima na začetku glas R. Vržemo žogico
učencu, ki pove žival. Igro
nadaljujemo tako, da prejemnik žogice pove novo navodilo.
· Povemo, da bomo spoznali malo
tiskano črko a. Napišemo jo na tablo v paru z veliko tiskano črko A a.
Opazujejo črki v paru in ugotavljajo
podobnosti/razlike.
Predstavimo poteznost pisanja male tiskane
črke a.
Malo tiskano črko zapisujejo v
zdrob/ mivko, na papir z različnimi pisali, pišejo po klopi, zraku …
2. URA - Zapis male tiskane črke a v zvezek ABC
Opazujejo
par črk A a. S prstom potujejo po mali tiskani črki a. Opozorimo
jih na pomen
pisanja po
narisanih potezah.
Napišejo
črko a v DZO. Spomnimo jih na
ustrezno smer pisanja, spretno in pravilno rabo
pisala,
pozorni naj bodo na pravilno sedenje. Pazijo naj na razmik med črkami, obliko in
velikost črk
…
· Pisanje male tiskane črke vadijo v
zvezek za slovenščino.
Učence opazujemo in jih spodbujamo,
da pri pisanju upoštevajo poteznost pisanja, da pravilno držijo pisalo, da
pravilno sedijo, da delajo razmik med črkami, da imajo črke pravilno obliko in
velikost, da se pravilno orientirajo na listu in v črtovju.
SPOZNAVANJE OKOLJA
DZSPO, str: 18 in 19. Str. 19 naredite
toliko, kot vam bo uspelo. Nalogo 2, str: 19 naredijo za DN. Pri uri se
pogovorite in podate navodila.
Uvodni del Delo ob elektronskem SDZ-ju · SDZ 1, str. 17 Ogledamo si fotografije v rubriki
MOJA SKRINJA ZNANJA … in se ob njih pogovarjamo (glej namig pod pripravo). MOJA POT V
ŠOLO ·
ZA,
str. 5 Učenca v
paru pogledata svojo domačo nalogo* v ZA str. 5. in primerjata odgovore. Opomba*:
Opazovalni sprehod lahko opravijo tudi skupaj z učiteljico pri uri ŠPO. ·
SDZ,
str. 18 Povej Učenci v parih ugotavljajo, če so
na poti v šolo videli enake prometne znake, če so prišli v šolo na enak
način, če so prešteli enako semaforjev in prehodov za pešce … 1. naloga Prvi
stolpec v tabeli reši učenec individualno. Sošolci si rešitve poročajo v paru in
vsak izpolni še drugi stolpec. Povej Pari
poročajo o nevarnostih na poti v šolo in skupaj z učiteljem iščejo rešitve. Opomba: Učitelj se lahko namesto
za delo v paru odloči tudi za delo v skupini. Naredi: Frontalno
si ogledajo prikaz pravilnega prečkanja ceste in ga izvedejo v spremstvu
učitelja. To lahko storijo na cesti, na hodniku ali pri uri, ko bodo
izdelovali model prometa v okolici šole. |
SPOZNAVANJE OKOLJA |
|
Učni
sklop: V PROMETU |
Učna
enota: OBNAŠANJE
V VOZILIH |
Učni cilji: · Učenci poznajo in upoštevajo pravila obnašanja v
različnih prevoznih sredstvih. |
|
Učne metode: ·
verbalno-tekstualna – razlaga, razgovor,
pripovedovanje, poslušanje, poročanje, grafično delo, branje, pisanje,
opazovanje ·
demonstrativno-ilustracijska
– prikazovanje oz.
demonstracija ·
eksperimentalna – eksperimentiranje ·
izkustveno učenje – igra, praktično delo |
Učne oblike: ·
frontalna ·
individualna ·
skupinska ·
delo v dvojicah |
Učni pripomočki: SDZ/19,
posnetek Kolo v prometu |
|
POTEK UČNE
URE |
|
Uvodna
igra ·
Igra: Vozniki
avtomobilov Učencem povemo, da so vozniki
avtomobilov, da vsak »vozi« svoj avto po učilnici. Med vožnjo naj bodo
pozorni, kaj se dogaja. Učenci »vozijo« avtomobile prosto
po razredu 1 minuto. Pozovemo »voznike«, da parkirajo
svoje avtomobile. Učencem povemo, kako se srečujeta
dve vozili, da lahko prehitevajo le po levi strani in da se med vožnjo ne
smejo zaletavati. Učenci spet vozijo 1 minuto. Po končani drugi vožnji se
pogovorimo, kakšna je bila razlika med prvo in drugo vožnjo. Ugotovijo, da je
bila druga vožnja prijetnejša in varnejša, ker smo postavili določena
pravila. Tudi v prometu zato veljajo pravila. ·
Ogled filma: Kolo v prometu Na Lilibi.si/šolska ulica/spoznavanje
okolja/promet/film/kolo v prometu si lahko ogledamo film. Po ogledu
vodimo pogovor, npr. S kakšnim prevoznim sredstvom se
je vozil deček? Na kaj je očka opozarjal fanta? Kaj mora fant na kolesu
spoštovati? Zakaj potrebujemo pravila? Ali za vse voznike prevoznih
sredstev veljajo enaka pravila? Kako ravnamo v avtobusu, kombiju?
Ali moramo biti tudi tu privezani? Kako ravnamo na vlaku, letalu? · SDZ, str. 19 Učenci samostojno
preberejo besedilo zgoraj in besedilo v oblačkih na fotografiji in se o tem
pogovorimo. Učence
vprašamo, kako vemo, kaj smemo in česa ne smemo početi v avtobusu kot potniki.
Pogovor napeljemo na pomen piktogramov. 1. naloga Preberemo navodila. Pogovorimo
se o pomenu piktogramov v nalogi. Učenci rešijo nalogo. Pogovorimo se o različnih rešitvah. 2. naloga Preberemo navodilo. Učenci rešijo nalogo. Pogovorimo se o rešitvah. |
Ni komentarjev:
Objavite komentar